Bałtycki Festiwal Nauki

Członkowie Koła Nawigator czynnie uczestniczyli w Bałtyckim Festiwalu Nauki, który na naszym wydziale miał miejsce 25 maja bieżącego roku. Na gości czekały pokazy w planetarium i prezentacje nawigacji na mapie, które roboczo nazwaliśmy „Palcem po mapie”.
Odbiorcami oferty festiwalowej okazały się grupy szkolne. Bardzo atrakcyjne dla dzieci(w wieku 10-13 lat) stało wydziałowe planetarium. Wyjątkowa atmosfera tego miejsca udzieliła im się. Z zaciekawieniem słuchały o ciałach niebieskich i starożytnych mitach.
Prezentacje nawigacji na mapach stały się nie lada zabawą dla dzieci. Przez zabawę poznały podstawowe zagadnienia nawigacji morskiej. Atrakcją była możliwość samodzielnego wykreślenia kursu. Deszcz pytań o życie na morzu i mapy nawigacyjne zadziwił nas, mimo to staraliśmy się jak najlepiej na nie odpowiadać, jednocześnie podsycając zainteresowanie morzem młodego pokolenia.
Nauka nie musi być monotonna i nudna, o czym staraliśmy się przypomnieć uczniom gdyńskich podstawówek i gimnazjów. Miejmy nadzieję, że zaciekawiliśmy ich tematyką morską na tyle, że wśród nich znajdują się przyszli studenci Akademii Morskiej i kto wie – może marynarze.

Tekst: Julia Kasenko