Dzień Otwarty na Wydziale Nawigacyjnym 13.04.2018

13 kwietnia 2018 w godzinach 0900-1400 serdecznie zapraszamy tegorocznych i przyszłych maturzystów oraz wszystkie osoby zainteresowane studiami na naszej Uczelni na Dzień Otwarty Akademii Morskiej w Gdyni. Członkowie Koła Naukowego Nawigator chętnie oprowadzą i opowiedzą Państwu o Wydziale Nawigacyjnym. Tego dnia będzie możliwość spróbować swoich sił w roli kapitana, prowadząc nawigację i manewrując statkiem na symulatorze. Na naszym wydziale dostępne dla zwiedzających będzie również planetarium, w którym nasi członkowie poprowadzą interesujące pokazy. Będziemy też obecni w budynku głównym przy ul. Morskiej przy stoisku w Auli im. T. Meissnera, gdzie chętnie odpowiemy na wszelkie pytania. Zapraszamy!

Tekst: Tomasz Andrzejewicz.

Spotkanie TOP Korab

W czwartek 22 marca 2018 roku odbyło się spotkanie klubowe Towarzystwa Okrętowców Polskich Korab, na które nasze koło otrzymało zaproszenie. Dwuosobowa delegacja z zarządu koła udała się do sali Rady Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, gdzie mieliśmy zaszczyt wysłuchać prelekcji jednego z emerytowanych pracowników polskiego sektora stoczniowego – Pana Bogumiła Banacha, który opowiadał o aktualnej kondycji przemysłu stoczniowego w Polsce. Dowiedzieliśmy się między innymi, z jakimi problemami zmagają się aktualnie polskie przedsiębiorstwa zajmujące się tą gałęzią gospodarki oraz jakie są aktualne trendy w rozwoju sektorów stoczniowych w Polsce i na świecie. Dzięki wysłuchaniu prezentacji oraz późniejszych wypowiedzi doświadczonych przedstawicieli branży – członków stowarzyszenia TOP Korab, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy z zakresu polskiego przemysłu stoczniowego oraz zdobyliśmy istotną wiedzę na temat przemysłu offshore. Była to dla nas bardzo pouczająca lekcja. Serdecznie dziękujemy Prezesowi Zarządu Regionu Gdańskiego TOP Korab – Panu Krzysztofowi Wróblowi za zaproszenie i umożliwienie nam uczestniczenia w spotkaniu.

Tekst: Tomasz Andrzejewicz.

Wybory zarządu 2018

Na oficjalnym zebraniu członków koła Nawigator, które miało miejsce dnia 13 marca 2018 roku, odbyły się demokratyczne wybory nowego zarządu. Większością głosów stanowisko prezesa objął Tomasz Andrzejewicz, natomiast na wiceprezesa została wybrana Zuzanna Makowska. Miejsce w zarządzie zajęły również nowy sekretarz koła Zofia Sadło oraz skarbnik – Janina Szymańska. Nowo wybrany prezes zaprezentował swój plan działań na czas jego kadencji w roku 2018, zobowiązując się przy tym kontynuować prowadzone aktualnie i odnoszące sukcesy projekty, jednocześnie szukając nowych możliwości rozwoju w oparciu o współpracę zarówno z zewnętrznymi podmiotami jak i strukturami uczelni. Liderzy obecnie realizowanych projektów wyrazili dalszą chęć współpracy, pojawiły się również nowe pomysły dotyczące rozwijania współpracy z innymi kołami naukowymi oraz instytucjami związanymi kierunkiem naszych studiów. W trakcie spotkania został również przyjęty projekt nagradzania aktywności członków koła zaproponowany przez ustępującego prezesa Szymona Wantułę.
Wszystkich członków koła zachęcamy do czynnego uczestnictwa w życiu naszej społeczności, udzielania się w projektach oraz odważnego zgłaszania własnych pomysłów. Nowemu zarządowi życzymy powodzenia w realizacji celów. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnej pracy Koło Naukowe „Nawigator” będzie w dalszym ciągu świeciło przykładem oraz poszerzało swoje horyzonty.

Tekst: Zuzanna Makowska.

41. odsłona Wieczorów dla Dorosłych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Dnia 29.06.2017 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się 41 odsłona cyklu spotkań Wieczory dla Dorosłych. Tematem tej edycji była „Ziemia, planeta ludzi” a zaproszeni eksperci prowadzili prelekcje między innymi z dziedzin takich jak geologia inżynierska, hydrogeologia, ochrona środowiska czy antropogeneza. Studenci z Koła Naukowego Nawigator z Wydziału Nawigacyjnego zostali zaproszeni aby zorganizować warsztaty z nawigacji. Spotkanie poprowadziła studentka II roku Olga Kalinkowska i opowiadała o zagadnieniach takich jak różne rodzaje kompasów, systemy nawigacji satelitarnej, astronawigacja - jak działa, czemu dziś wciąż jej potrzebujemy i jak radzili sobie z nią starożytni żeglarze. Stoisko naszej Stoisko naszej uczelni cieszyło się dużą popularnością i przez cały wieczór nie zabrakło przy nim słuchaczy, którzy nie obawiali się zadawać nawet najbardziej dociekliwych pytań. Miłośnicy morskiej tematyki mogli także zaspokoić swoją ciekawość na trwającej jeszcze do października interaktywnej wystawie marynistycznej „Płyń lub giń” na której można spróbować własnoręcznie załadować statek kontenerami i ocenić jego stateczność, wynurzyć łódź podwodną poprzez napełnienie zbiorników powietrzem, zaobserwować w jaki sposób woda opływa statek podczas różnych manewrów a także przeprowadzić wiele innych eksperymentów. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która bez wątpienia okaże się interesująca dla osób w każdym wieku niezależnie od posiadanej wiedzy marynistycznej.

Tekst: Olga Kalinkowska

Konferencja TransNav 2017

W tym roku nasze koło miało zaszczyt uczestniczyć i pomagać w organizacji XII Międzynarodowej Konferencji Nawigacji TransNav 2017. Uczestnikami tej konferencji byli przedstawiciele z ponad 60 krajów, łącznie było ponad 250 osób. Każdy z nich przyjechał, aby podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i badaniami zawierającymi wszystkie aspekty nawigacji, bezpieczeństwa nawigacji oraz transportu morskiego. My jako KNN pomagaliśmy w przygotowaniu prezentów,rejestracji uczestników oraz przy poszczególnych sekcjach i prezentacjach odbywających się na konferencji. Robiliśmy co w naszej mocy aby pokazać naszą Akademię i nasz kraj z jak najlepszej strony. Następna Konferencja odbędzie się za dwa lata - mamy nadzieję, że również podczas niej będziemy mogli pomóc!

Tekst: Szymon Wantuła