41. odsłona Wieczorów dla Dorosłych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Dnia 29.06.2017 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się 41 odsłona cyklu spotkań Wieczory dla Dorosłych. Tematem tej edycji była „Ziemia, planeta ludzi” a zaproszeni eksperci prowadzili prelekcje między innymi z dziedzin takich jak geologia inżynierska, hydrogeologia, ochrona środowiska czy antropogeneza. Studenci z Koła Naukowego Nawigator z Wydziału Nawigacyjnego zostali zaproszeni aby zorganizować warsztaty z nawigacji. Spotkanie poprowadziła studentka II roku Olga Kalinkowska i opowiadała o zagadnieniach takich jak różne rodzaje kompasów, systemy nawigacji satelitarnej, astronawigacja - jak działa, czemu dziś wciąż jej potrzebujemy i jak radzili sobie z nią starożytni żeglarze. Stoisko naszej Stoisko naszej uczelni cieszyło się dużą popularnością i przez cały wieczór nie zabrakło przy nim słuchaczy, którzy nie obawiali się zadawać nawet najbardziej dociekliwych pytań. Miłośnicy morskiej tematyki mogli także zaspokoić swoją ciekawość na trwającej jeszcze do października interaktywnej wystawie marynistycznej „Płyń lub giń” na której można spróbować własnoręcznie załadować statek kontenerami i ocenić jego stateczność, wynurzyć łódź podwodną poprzez napełnienie zbiorników powietrzem, zaobserwować w jaki sposób woda opływa statek podczas różnych manewrów a także przeprowadzić wiele innych eksperymentów. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która bez wątpienia okaże się interesująca dla osób w każdym wieku niezależnie od posiadanej wiedzy marynistycznej.

Tekst: Olga Kalinkowska

Konferencja TransNav 2017

W tym roku nasze koło miało zaszczyt uczestniczyć i pomagać w organizacji XII Międzynarodowej Konferencji Nawigacji TransNav 2017. Uczestnikami tej konferencji byli przedstawiciele z ponad 60 krajów, łącznie było ponad 250 osób. Każdy z nich przyjechał, aby podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i badaniami zawierającymi wszystkie aspekty nawigacji, bezpieczeństwa nawigacji oraz transportu morskiego. My jako KNN pomagaliśmy w przygotowaniu prezentów,rejestracji uczestników oraz przy poszczególnych sekcjach i prezentacjach odbywających się na konferencji. Robiliśmy co w naszej mocy aby pokazać naszą Akademię i nasz kraj z jak najlepszej strony. Następna Konferencja odbędzie się za dwa lata - mamy nadzieję, że również podczas niej będziemy mogli pomóc!

Tekst: Szymon Wantuła

Spotkanie w Olivia Business Centre

Olivia Business Centre to bardzo prężnie działające centrum biznesowe, które stara się przyciągnąć do siebie jak największą ilość wydarzeń. Jednym z projektów stworzonych w tym celu jest O4Students, którego założycielem jest Joanna Gerke a patronem Izabela Paluch. Zauważyły one działalność naszego koła i zaprosiły na już trzecie spotkanie podsumowywujące działalność kół i ambitnych studentów z zeszłego roku.
Na spotkaniu tym mogliśmy się wymienić informacjami i doświadczeniami z innymi koła z Trójmiasta - było obecne Koło LINGUANA, jak i reprezentanci Uniwersyetu Gdańskiego, Wyższej Szkoły Bankowej i wielu innych. Całość odbyła się w miłej, otwartej atmosferze. Na pewno skorzystamy w przyszłości z tego programu - stay tuned!

Tekst: Szymon Wantuła

Zwiedzanie jednostki szkolnej Akademii Morskiej Horyzont II

Statki szkolne to chluba naszej uczelni. Jeden z nich – Horyzont II został 26 maja 2017 roku udostępniony zwiedzającym. Członkowie naszego koła naukowego zostali poproszeni o oprowadzenia przybyłych gości po jednostce.
Pierwszą rzeczą, jaka czekała na nas na statku było oprowadzenie nas przez oficera wachtowego po jednostce. Zdobyliśmy wiedzę, którą potem chcieliśmy wykorzystać przed zwiedzającymi podczas oprowadzania. Obejrzeliśmy statek i posłuchaliśmy garści anegdot. Od godziny 9 staliśmy przy trapie w oczekiwaniu na gości. Niestety, zainteresowanie było znikome. Podczas naszej 3 godzinnej „wachty” statek odwiedziły zaledwie 4 osoby. Zeszliśmy ze statku z dozą niedosytu.
Brak ogólnej informacji o zwiedzaniu statku sprawił, że pomimo ogromnego potencjału Horyzontu II, zainteresowanie było minimalne. Miejmy nadzieję, że kolejne tego typu przedsięwzięcia będą lepiej rozreklamowane by zainteresować potencjalnych zwiedzających.

Tekst: Julia Kasenko

Bałtycki Festiwal Nauki

Członkowie Koła Nawigator czynnie uczestniczyli w Bałtyckim Festiwalu Nauki, który na naszym wydziale miał miejsce 25 maja bieżącego roku. Na gości czekały pokazy w planetarium i prezentacje nawigacji na mapie, które roboczo nazwaliśmy „Palcem po mapie”.
Odbiorcami oferty festiwalowej okazały się grupy szkolne. Bardzo atrakcyjne dla dzieci(w wieku 10-13 lat) stało wydziałowe planetarium. Wyjątkowa atmosfera tego miejsca udzieliła im się. Z zaciekawieniem słuchały o ciałach niebieskich i starożytnych mitach.
Prezentacje nawigacji na mapach stały się nie lada zabawą dla dzieci. Przez zabawę poznały podstawowe zagadnienia nawigacji morskiej. Atrakcją była możliwość samodzielnego wykreślenia kursu. Deszcz pytań o życie na morzu i mapy nawigacyjne zadziwił nas, mimo to staraliśmy się jak najlepiej na nie odpowiadać, jednocześnie podsycając zainteresowanie morzem młodego pokolenia.
Nauka nie musi być monotonna i nudna, o czym staraliśmy się przypomnieć uczniom gdyńskich podstawówek i gimnazjów. Miejmy nadzieję, że zaciekawiliśmy ich tematyką morską na tyle, że wśród nich znajdują się przyszli studenci Akademii Morskiej i kto wie – może marynarze.

Tekst: Julia Kasenko